Pokrywa śniegu ma nawet 23 cm grubości. Podsumowanie ataku zimy

...

akr 2012-12-11, ostatnia aktualizacja 2012-12-11 10:57:19

23 cm miała wysokość pokrywy śnieżnej, zarejestrowana we wtorek o godz. 7 na stacjach meteorologicznych w Koszalinie, Świnoujściu i Kołobrzegu. W Szczecinie wyniosła 20 cm.

Informację podało centrum prasowe wojewody zachodniopomorskiego, które podsumowało ostatnie kilkanaście godzin ataku zimy w regionie.

Drogi wojewódzkie w naszym regionie są przejezdne, chociaż na nawierzchni zalega rozjeżdżony śnieg i błoto pośniegowe. Na drogach krajowych zalega błoto pośniegowe. Według informacji z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nawierzchnia jest czarna i mokra. Pracuje 25 pługów, 40 pługosolarek i 2 solarki.

Od poniedziałku zamknięte dla żeglugi jest jezioro Dąbie. Jest to spowodowane lodem, który pojawił się na tym akwenie.

W rejonie energetycznym Szczecin Enea do godz. 8 usunięto awarie dziesięciu stacji średniego napięcia w rejonie Stepnica-Żarówko. W rejonie koszalińskim obsługiwanym przez Energę wystąpiła awaria 30 stacji średniego napięcia w rejonie Rymania, Tychowa i Bobolic. Usunięto już większość awarii, prądu brakuje w okolicach Rymania i jednej miejscowości w okolicach Tychowa.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem w części zachodniej strefy brzegowej. Wiatr północny do północno-zachodniego 5 do 6, w porywach 7 w skali B (8-12 m na s, porywy do 16 m na s).

Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku usuwania nadmiaru śniegu i lodu z dachów obiektów budowlanych - mówi Piotr Pieleszek z centrum prasowego wojewody.

Zgodnie z rozporządzeniem porządkowym wojewody zachodniopomorskiego z 12 stycznia 2010 r. już 20-centymetrowa pokrywa śnieżna obliguje właścicieli i zarządców budynków do oczyszczenia dachu.

Inspektorzy nadzoru budowlanego przy kontrolach przestrzegania obowiązku szczególną uwagę będą zwracali na stan dachów hal i obiektów sportowych, handlowych i widowiskowych oraz budynków użyteczności publicznej.